Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Jampstudio.pl

Luboń

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Projektowanie strony na bazie gotowego szablonu. Zalety i wady.

Autor: Jampstudio.pl, publikacja: 2016-02-25

Bardzo często otrzymujemy od klientów zapytania o stworzenie dla nich strony na bazie gotowego (najczęściej darmowego, choć tę opcję odradzamy) szablonu. Szablon wystarczy zainstalować wraz z CMS-em (CMS to system zarządzania treścią na stronie), dla którego został stworzony i w teorii otrzymujemy od razu działającą i dobrze wyglądającą stronę WWW.

Zdjęcie nr 1

Co to jest szablon?

Szablon to gotowy zbiór plików, które składają się z już zakodowanego projektu graficznego strony. Pliki są dostosowane docelowo pod wcześniej wybrany system CMS. Najczęściej wykorzystywanymi CMS-ami przy wdrażaniu szablonów są: WordPress, Joomla lub Drupal. Do takich CMS-ów możemy dodawać wtyczki, co umożliwia rozszerzanie funkcji naszej strony, np. wtyczka formularza kontaktowego lub płatności on-line.

Funkcjonalności szablonów

Szablony mają różne funkcjonalności, które są zależne od ich ceny. Możemy spotkać szablony, które są dostosowane do konkretnego rodzaju strony, np. sklepu internetowego, strony wizytówkowej, informacyjnej, ale są też szablony typu „wszystko w jednym”, które posiadają możliwość przełączania się pomiędzy wybranymi widokami, np. sklepu internetowego, strony wizytówkowej lub bloga.

Zalety szablonów

1. Niska cena

Istotną kwestią jest, że szablony są tanie (w porównaniu do strony na zamówienie), jednakże nie mamy tutaj na myśli szablonów darmowych, które pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o wsparcie twórców czy też sam stopień rozbudowania. Ceny szablonów to mniej więcej od kilku do kilkudziesięciu dolarów w zależności od stopnia zaawansowania oraz możliwości takiego szablonu. Problem pojawia się, kiedy nie potrafimy skonfigurować sami takiego szablonu i nie znamy systemu CMS, na jakim będzie bazował (trzeba doliczyć koszt za zlecenie konfiguracji takiego szablonu wyspecjalizowanej agencji).

2. Ogromna dostępność

Liczba oferowanych szablonów przytłacza. Na najpopularniejszych stronach (będą wymienione na dole artykułu) mamy ponad 20 000 propozycji szablonów do wyboru w różnych cenach i o różnym stopniu rozbudowania. Tak naprawdę znalezienie szablonu, który będzie nam odpowiadał to kwestia kilkunastu minut, a jeśli coś będzie z nim nie tak, to można po prostu poszukiwania przedłużyć i znaleźć zamiennik.

3. Oszczędność czasu

Wykorzystanie szablonu daje nam możliwość pominięcia trzech etapów:

  • makietowania strony,
  • tworzenia projektu graficznego strony,
  • - kodowania strony.

Reszta to zainstalowanie systemu CMS na naszym serwerze, wgranie szablonu, który wcześniej zakupiliśmy oraz jego konfiguracja do stanu, który wcześniej został przez nas ustalony lub skorzystanie z gotowych ustawień szablonu, które zazwyczaj można jeszcze zobaczyć, zanim się go zakupi. Pozostaje wprowadzenie treści oraz zdjęć.

4. Szybka i prosta realizacja

W teorii szablony są zbudowane w taki sposób, żeby każda osoba, która nie ma zbytniego pojęcia o projektowaniu stron, mogła w 2-3 wieczory na spokojnie zainstalować i skonfigurować sobie swoją wymarzoną stronę. W praktyce byłbym ostrożny przy wydawaniu takich osądów, ponieważ jest wiele osób, którym problemy sprawia samo surfowanie po Internecie czy korzystanie z komputera, a jeśli strona ma być profesjonalna i jest wizytówką np. firmy, to warto jednak skorzystać z usług firmy wyspecjalizowanej w tym temacie lub rozważyć wariant droższy, czyli tworzenie strony na zamówienie.

Wady szablonów

1. Problemy z konfiguracją

Do szablonu zazwyczaj jest dołączona instrukcja, jak go skonfigurować, jak zainstalować wtyczki i co zrobić, żeby po prostu dobrze działał. Problem może się pojawić wtedy, kiedy dokumentacja nie jest kompletna lub jest tak zagmatwana, że samo jej studiowanie zabierze nam tyle czasu, że bardziej opłacalne i szybsze byłoby stworzenie strony od podstaw. Przypadek, który opisałem, jest dość częsty, ponieważ wiele szablonów nie jest przez twórców po prostu rozwijanych i aktualizowanych, co powoduje właśnie takie problemy.

2. Ograniczona możliwość ingerencji w wygląd i budowę szablonu

Jakakolwiek większa ingerencja w kod szablonu może powodować błędy na stronie. Wiele elementów szablonu jest ze sobą powiązanych, co powoduje, że zmiana jednego elementu może za sobą pociągnąć łańcuch popsutych elementów na całej stronie i koniec końców nie osiągniemy zamierzonego efektu, a tylko stracimy czas na naprawę.

3. Optymalizacja szablonu

Wcześniej w tym artykule wspominałem o szablonach „wszystko w jednym”. Są to rozbudowane kombajny, które mają w sobie wiele plików odpowiadających za różne wtyczki oraz typy stron (blog, sklep, wizytówka). Jeśli decydujemy się np. na wizytówkę, to niestety blog i sklep stają się zbędne, a dalej są w plikach naszej strony. To wszystko może powodować, że nasza strona (nawet jeśli kod będzie napisany bez najmniejszego błędu), nie będzie dobrze funkcjonować, mogą pojawić się wydłużone czasy ładowania, a zarządzanie taką stroną do najprzyjemniejszych czynności nie należy. Jeśli szablon udostępnia funkcję instalacji tylko potrzebnych komponentów, to należy z niej skorzystać.

4. Testowanie strony i błędy

W przypadku, gdy tworzymy stronę od podstaw, po jej finalnym zakodowaniu przeprowadzamy testy, które mają wykryć ewentualne błędy. Klient również ma dostęp do strony, żeby błędy, które on sam zauważy zgłosić. Problem z szablonami jest taki, że naprawianie błędów samego szablonu to grzebanie w kodzie, który został stworzony przez obcą nam osobę i niezależnie od tego, jak dobry jest programista, który nam szablon konfigurował, może mieć on problem z tym, żeby ten kod naprawić. Można to porównać do tego, kiedy przyjdzie nam zastąpić kogoś w pracy na jego stanowisku, zanim zaczniemy wszystko rozumieć, może minąć sporo czasu. Problem ten powoduje większy wydatek na naprawy błędów szablonu.

5. Szacowanie kosztów wdrożenia szablonu

Problem, który opisałem wyżej, kładzie swoje piętno na szacowaniu kosztów wdrożenia szablonu. W teorii powinno być taniej, ale co jeśli w praktyce napotkamy wszystkie problemy szablonów, czyli brak aktualizacji czy wsparcia twórców lub wiele błędów w samym szablonie? Może to spowodować, że czas i koszty mogłyby przewyższyć wdrożenie strony na zamówienie. Trzeba mieć również na uwadze, że zarządzanie taką stroną bądź naprawa błędów czy późniejsza rozbudowa strony może nieść za sobą dodatkowe koszty.

6. Nie wyróżniamy się!

Najbardziej kluczowa wada szablonu. Szablony w większości przypadków są do siebie bardzo podobne. Do tego może dojść do takiej sytuacji, że nasza konkurencja przypadkiem może zrobić swoją stronę na identycznym szablonie, a to nie jest coś czego byśmy chcieli. W przypadku kiedy chcielibyśmy się wyróżniać i mieć stronę skrojoną na miarę i dostosowaną do naszych potrzeb, warto rozważyć stworzenie strony od podstaw wedle upodobań i targetu, do którego strona będzie kierowana. Oryginalna i wyjątkowa strona na pewno bardziej podkreśla znaczenie i tożsamość marki.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o szablony, to możliwości są ogromne, głównie dzięki temu ile szablonów mamy do wyboru. W teorii dzięki zastosowaniu szablonu oszczędzamy czas i pieniądze podczas tworzenia serwisu. Jeśli mniej więcej wiemy, czego oczekujemy po takim szablonie, nie przeszkadza nam to, że ktoś inny może również być w posiadaniu takiego szablonu, to szablon jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie do prostych typowo wizytówkowych stron internetowych. Jeśli jednak nastawiamy się na szablon, ale już w planach mamy spore zmiany w jego budowie, to lepiej sobie odpuścić, ponieważ może to spowodować, że poniesiemy koszty porównywalne ze stroną na zamówienie.

Jeśli więc chcemy mieć stronę wyjątkową, która jest dostosowana do naszych wymagań, warto rozważyć odłożenie większej kwoty i zaprojektowanie jej od podstaw. Oszczędzi nam to niespodzianek w przypadku, kiedy byśmy się zdecydowali na szablon, a w połowie jego wdrażania chcielibyśmy go zacząć przeprojektowywać, a to zamiast przynieść nam oszczędności, przysporzy tylko problemów.

*Najpopularniejsze serwisy z szablonami:

  • Themeforest: http://themeforest.net/
  • TemplateMonster: http://www.templatemonster.com/


Opracowano:
Sławomir Kornacki
jampstudio.pl

Strony internetowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 462 Specjalistów od Stron Internetowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: